Suuhügieen

Hammaste ja suuõõne hooldus on temaatika, mis ikka ja jälle hambaravi kabinetis jutuks tuleb. Kõik on justkui kuulnud hambaharja, hambapasta, hambaniidi ja suuloputusvee olemasolust – aga nende tarvitamisoskused või teadmised polegi ühtviisi selged.

Ometi on HEA ja ÕIGE suuhügieen vundamendiks kaunile ja tervele naeratusele.

Hambaharja iga võiks olla vaid 3 kuud, sest edaspidi kaotab hari oma võime Teie hammaste eest hoolt kanda. Harjased langevad longu, muutuvad rabedaks, lühemaks ja muudavad oma kuju. Seetõttu ei saa nad liikuda hamba või igemeääre pinda mööda oma endises headuses ja puhastada suuõõnt toidujäänustest või kogunenud katust. Hari ei tohiks olla liiga kõvade harjastega, et mitte kahjustada hamba emailipinda ja iget. Viimane taandub ja siis paljastub hambajuurt kattev tsement, mis ei ole nii sile kui emaili kiht. Sinna on aga bakteritel hea kinnituda.
Harja suurus või kuju peab võimaldama liikuda kogu suus, nii esihammaste kui tagahammaste pindadel.

Harjamise tehnika peab olema selline, et eemaldab hamba kõikidelt pindadelt katu. Liiga kõva survet harjale ei ole vaja rakendada, sest see toob kaasa rida uusi muresid, alustades emaili kraapimisest, igemeserva traumeerimisest kuni emailikillu eemaldumiseni. Harjased olgu suunatud 45 –kraadise nurga all ja liigutused pühkivad ning ringe tegevad.

Tea, et hambal on pindu rohkem kui üks – neid on viis( mälumis-, põsepoolne, suulae- või keelepoolne ja kontaktpind teise hambaga).
Harja hoia käes kui pliiatsit, siis ei saa liiga suurt survet rakendada!
Pööra erilist tähelepanu alumiste esihammaste keelepoolsetele pindadele, samuti kõigi hammaste põsepoolsetele pindadele! Keel ootab samuti puhastamist!

Hammaste vahepindade hooldus on väga oluline, hoidmaks ära kaariese ja igemepõletiku teket. Selleks on spetsiaalsed vahendid: hambaniit, tikud, vaheharjakesed. Siin ei saa jääda lootma vaid hambaharjale. Hari seda tööd ära ei tee.

Hambaniit on selliseks vajaduseks loodud. Niit on vahatatud ja ei traumeeri iget ega hambakaela piirkonda. Niidi liikumine hambavahes peab toimuma kindlate reeglite järgi, liikudes igemeservast kuni igemevao põhja. Ühes vahes liigu selliselt vähemalt kaks korda.
Hambaniidiga puhasta kõik hambavahed – esihammastest tagumisteni välja.

Aeg hammaste harjamisel on oluline. See peab olema 2-4 minutit ja seda aega peab kasutama teadlikult. Jaga suu sektoriteks : ülalõug kaheks ja alalõug kaheks.
Seejärel pestes kõiki hambapindu, ole oma tegevusest teadlik ja jälgi ennast.

Hea, kui kasutad suuloputusvedelikku. See eemaldab toiduosakesed hammaste ümbert (eriti ortodontiliste aparaatide kandmise korral) ja värskendab hingeõhku. Raviotstarbelised vedelikud võitlevad bakterite kohaloleku vastu igemevagudes ja kogu suuõõnes, kuid sellisel juhul on tegemist juba probleemist tingitud tagajärje leevendamisega. Kindlasti on siin lisaks vajalik põletiku põhjuse eemaldamine.
Suuloputusvedelik ei asenda hammaste harjamist pastaga, vaid on abistava ülesandega.

Et ennetada igemehaiguseid ja hammaste lagunemist, pea lugu heast suuhügieenist!

Registreeru vastuvõtule ja meie süühügienist aitab Sind selles.

Registreeru vastuvõtule