Müofunktsionaalne ravi

Müofunktsionaalne ravi on näo- ja suupiirkonna lihaste funktsioonide parandamisele suunatud ravi.

Et lapse kasvades suu lihastöö oleks tasakaalus, et keele puhkeasend oleks õige ja saaks tagatud hea neelalmisfunktsioon.

Nii näokolju, ülemiste hingamisteede kui ka hambumuse arengus on sellel kõigel oluline roll.

Laps võib hakata hingama suu kaudu, võib olla suurenenud süljeeritus, huulte kinnihoidmine on raskendatud ja läbi nina õhku filtreerida ei saa. Sellega kaasneb suulihaste vale toonus, mis tingib suu lahti hingamist, hambumuse mittekorrektset arengut, ka külmetushaiguseid ja adenoidide suurenemist.

Erinevad valed harjumused või käitumismustrid võivad viia müofunktsionaalsete probleemide kujunemiseni ( pikaaegne luti imemine, küünte närimine, hammaste tugev kokkusurumine ja krigistamine, pöidla imemine, huulte või põskede imemine hammaste vahel jne.)

Lisaks võivad olla märgiks, et tegemist on müofunktsiooni häirega, ka muud terviseprobleemid, nagu:  halb hingeõhk, hammaste kokkusurumine, norskamine, pidev suu kaudu hingamine, hambumusprobleemid jne. Võivad esineda peavalud, uneapnoe või keskendumisprobleemid. Isegi kõnehäire.

Ka kaarieserisk on suurenenud.

Müofunktsioonide häireid saab aga harjutuste ja teraapia teel parandada.

Läbi harjutuste ja koos spetsiaalsete seadetega, saab luua uue ninakaudu hingamise harjumuse, saab aidata kaasa keele asendi muutusele ja liikumise parandamisele ning saab parendada neelamisefunktsiooni.

Müofunktsionaalse ravi eesmärk on näo- ja suupiirkonna lihaste funktsioonide parandamine, tasakaalustatud lihastöö tagamine, suu ja keele õige puhkeasendi ning neelamisfunktsiooni (nina kaudu hingamise harjumuse) loomine.

Müofunktsionaalne ravi Myobrace kapedega

Myobrace on kapede süsteem, mis valitakse koostöös müofunktsionaalse terapeudiga igale patsiendile personaalselt.

Raviplaan koosneb kapede kandmisest ning spetsiaalsetest harjutustest, mis on mõeldud valede harjumuste korrigeerimiseks üheaegselt üla- ning alalõua arenguhäirete raviga.

Kaped korrigeerivad valehambumuse põhjuseks olevaid halbu harjumusi, avaldades samal ajal mõju ülalõua laiendamiseks ja hammaste õigesse asendisse suunamiseks.

Ravi Myobrace kapedega kestab keskmiselt 1,5 kuni 2 aastat. Ravi kestel võib laps vajada 1- 4 kapet. Kohtumised hambaarstiga/ terapeudiga toimuvad iga 1-2 kuu tagant.

Visiitide ajal kontrollitakse ka hammaste ning igemete seisukorda. Ravi vajaduse korral planeeritakse korduvvisiidid.

Müofunktsionaalse ravi edu seisneb järjepidevuses. Raviarst või terapeut  koostab patsiendile erinevatest ravitsükklitest koosneva raviplaani. Ravi õnnestumiseks on vajalik hea koostöö arsti/terapeudi, patsiendi ja lapsevanemate vahel.

Rohkem infot leiad siit.

Registreeru vastuvõtule