VITA keraamiliste materjalide koolitus
Septembri keskel pakkus maailma üks olulisemaid hambakroonide keraamiliste materjalide tootjaid VITA Zahnfabrik koolituse võimalust.
Osales Lumeni arendusjuht ja hambatehnik Kalle Immato.
Kolm päeva loenguid, praktilisi treeninguid ja keraamiliste materjalide tootmisega tutvumist otse VITA tehases, maalilises Saksa väikelinnas Bad Säckingenis, olid väga intensiivsed ja sisukad.
Koolitust viisid läbi VITA treenerid. Oma kogemusi olid jagamas ka Euroopa üks tunnustatumaid Šveitsi hambatehnikuid, oma ala arvamusliider ja hambalabori Cera-Tech AG omanik Vanik Kaufmann- Jinoian (pildil) ja 25 aastase Cerec CAD/CAMsüsteemi kasutamise kogemusega Šveitsi hambaarst Dr. Alessandro Devigus, kes on teinud kokku ca 25000 keraamilist Cerec hambarestauratsiooni.
VITA keraamiliste plokkide toormaterjaliks on päevakivi e. põldpagu, mille töötlemise protsess kestab nädalaid. Kivimid pestakse ja purustatakse. Seejärel jahvatatakse pulbriks. Pulber pressitakse plokkideks ja kuumutatakse ahjus väga kõrgel temperatuuril. Pärast jahutamist purustatakse plokid uuesti ja jahvatatakse pulbriks. Seda protsessi korratakse kolm korda. Alles seejärel on materjal saavutanud hambakrooniks sobivad füüsikalised omadused. Pärast viimast põletamist ahjus läbib iga valminud plokk kvaliteedikontrolli, mille juures kontrollitakse ka värvi vastavust standardile. Kogu protsess sisaldab ohtrasti käsitööd, enne kui sellest saab keraamiline plokk CAD/CAM süsteemi jaoks, millest meie hambakrooni välja freesime.
Mõni ekstravagantne moegurmaan on hambakroone kasutanud isegi eheteks ja naiste kingade kaunistamiseks. Miks ka mitte!?